Venison Meatloaf Topped with Horseradish Mashed Potatoes

When I came across some ground venison at the local butcher shop, I knew I had to buy some and re-live my childhood just a bit. When I was a child, my dad would go hunting each year.

During Dad’s week away, my mom would spoil my brother and I. We got to watch more TV than usual and stay up late. I liked to stay up late and spend time with the family dog, Rocky (I needed an excuse to share this adorable picture I came across while cleaning this week!). We weren’t allowed to go out for walks after dark, so I would work on teaching him tricks, chasing each other around the living room, and snuggling (even when he got bigger, he still liked to snuggle. There were a few years where I’m pretty sure the dog was bigger than me).

9-year-old me and Rocky (somewhere around 15-weeks old at the time), both looking a bit sleepy.

Most years, Dad would come home with some tasty venison. I always tried my best not to imagine that what I was eating what was once a cute deer. I still try not to think about it too much. The only things I recall my parents cooking with the venison were jerky (we had our own dehydrator) and chili. More recently, we make meatloaf.

Because it’s been a cold, rainy week around here, I decided that some comfort food was in order. And venison meatloaf hit the spot! But I did go a bit overboard. I made a double-batch of meatloaf. After 5 days of eating meatloaf, I took a few leftover pieces to some friends. The remaining slices have been put in the freezer for the coming weeks.

While I’ve since come up with my own recipe for venison meatloaf — no matter how it is spiced — it reminds me of my childhood.

Venison Meatloaf Topped with Horseradish Mashed Potatoes

Venison Meatloaf

Ingredients

  • 2 pounds ground venison – approximate cost $20.00
  • 1 cup breadcrumbs – approximate cost $1.00
  • 2 teaspoons sea salt – approximate cost $0.05
  • 1 teaspoon cane sugar – approximate cost $0.10
  • 1 teaspoon black pepper – approximate cost $0.10
  • 3 teaspoons paprika – approximate cost $0.25
  • 1/2 teaspoon allspice – approximate cost $0.10
  • 1/4 teaspoon nutmeg – approximate cost $0.10
  • 3 cloves garlic, minced – approximate cost $0.30
  • 1 can diced tomatoes, drained – approximate cost $1.25
  • 4 large eggs – approximate cost $1.20

Method

  1. Preheat oven to 375 degrees Fahrenheit.
  2. Combine the breadcrumbs, sea salt, cane sugar, black pepper, paprika, allspice, nutmeg, and garlic in a large mixing bowl.
  3. Add the ground venison, tomatoes, and eggs.
  4. Mix until well combined.
  5. Divide mixture into two.
  6. Form into two loaf shapes.
  7. Place into a loaf pan.
  8. Bake for 45 minutes (this is a great time to start preparing the horseradish mashed potatoes).
  9. Remove from oven.
  10. Top the meatloaves with the horseradish mashed potatoes.
  11. Return to oven and bake for an additional 15-20 minutes (or until cooked through).
  12. Broil for a few minutes so the potatoes are crispy and golden (Watch it closely though, they can burn quickly if you aren’t paying attention).
  13. Remove from oven.
  14. Allow to sit at room temperature for about 10 minutes.
  15. Serve and enjoy!

Horseradish Mashed Potatoes

Ingredients

  • 4 large potatoes – approximate cost $2.00
  • 1/2 cup butter – approximate cost $1.00
  • 2 tablespoons spicy horseradish – approximate cost $0.30

Method

  1. Optional: Peel skin off of the potatoes  (I left the skins on).
  2. Bring a large pot of water to a boil.
  3. Slice potatoes into bite-sized pieces.
  4. Boil potatoes until they can be easily pierced with a fork (approximately 15 minutes).
  5. Drain water.
  6. Combine potatoes, horseradish, and butter.
  7. Mash until well-combined.

Makes about 16 servings (approximate cost: $1.73 per serving).

Wednesday Link Parties

Cast Party Wednesday

White Lights on Wednesdays

Fluster Buster

Advertisements

Improv Challenge: Bananas and Nutmeg (Fried Bananas with Brown Sugar Sauce)

I’m excited to once again be participating in the Improv Challenge hosted by Kristen from Frugal Antics of a Harried Homemaker! This month, the challenge ingredients are bananas and nutmeg. Yum! So far, I’ve shared:

Today, I’m sharing a recipe that my dad used to make for me when I was younger. I’ve been trying for years to replicate his recipe but, for some reason, even though I started out using the same ingredients it’s just never the same… so I changed things up a bit and made it my own (Dad leaves out the nutmeg and the vanilla).

Fried Bananas with Brown Sugar Sauce

Ingredients

  • 2 bananas – approximate cost $0.50
  • 2 heaping tablespoons brown sugar – approximate cost $0.20
  • 1/4 cup butter – approximate cost $0.50
  • 1/2 teaspoon nutmeg – approximate cost $0.15
  • 1/2 teaspoon cinnamon – approximate cost $0.15
  • 1/2 teaspoon vanilla – approximate cost $0.20

Method

  1. Slice the banana in half lengthwise and then horizontally (you should have four long and thin pieces).
  2. Melt half of the butter (1/8 cup) in a frying pan over medium heat.
  3. Add the banana slices to the frying pan.
  4. Cook until the banana begins to turn golden brown.
  5. Flip and cook until the banana begins to turn golden brown.
  6. Remove to a plate.
  7. Add the remaining butter, and brown sugar.
  8. Cook until sugar is melted.
  9. Remove from heat and add vanilla to sauce.
  10. Stir well.
  11. Pour sauce over fried banana pieces.
  12. Sprinkle with nutmeg and cinnamon.
  13. Serve immediately and enjoy!

Makes 2 servings (approximate cost: $0.85 per serving).



Cookbook Review Kitchenability 101: The College Student’s Guide to Easy, Healthy and Delicious Food, by Nisa Burns

Today, I’m sharing with you my first ever cookbook review! for my first review, I chose a cookbook that reflects my goals for this blog. The cookbook shares easy to make, affordable, and nutritious foods and is directed towards university/college-level students who are living on their own for the first time.

Kitchenability 101:

The College Student’s Guide to Easy, Healthy and Delicious Food

By Nisa Burns

ISBN: 0985643005

List price: $17.95

Synopsis

Kitchenability 101 is a book after my own heart. Author Nisa Burns, recently a student herself, writes about healthy, affordable, and easy to make recipes for students (both who are experienced or new to cooking)

Overview

The book is divided into seven chapters that help the reader choose the right food for the right occasion:

  • Orientation
  • Wake-Up Call
  • Grab and Go
  • Choose Your Major
  • Amazing Grazing
  • Cram Sessions and Study Groups
  • Party!

The orientation section is especially helpful for beginner cooks. It lists the equipment you will need (indicating whether it is appropriate for a kitchen or a dorm room), cooking techniques you will use for the recipes in this book, and other very helpful information. It reminded me that I really need to buy a whisk!

The recipe sections are very well thought out to accommodate the student lifestyle. The Wake-Up Call section is filled with quick, easy, and healthy breakfasts, the Grab and Go section features easy to make food that you can take to class, meetings, etc. The Choose Your Major and Amazing Grazing sections feature main course meals (likely intended for dinner, but great whenever you have time to make them). The Cram Sessions and Study Groups and Party! sections feature foods that you would make in large batches and is easy to share.

Because this book has a strong focus on sharing food with others and is directed towards new cooks, I would have liked to see a bit more about common food-related allergies or intolerances. This sort of information could help the reader identify which foods are or are not acceptable for a particular occasion.

Writing style

I love the way that Nisa introduces each recipe. That is, each one is introduced with a short personal narrative about the context in which she prepared and served the recipe. For example, the Pumpkin Muffins, which I’ve tested and will share with you later in this post, she tells the reader about a Halloween party she attended with her boyfriend, the costumes they wore, and the food they contributed. This story is very relatable for the reader because of the common scenario and her casual writing style. Her casual approach to writing helps make the recipes seem feasible for the readers. In fact, I chose to bake the pumpkin muffins first because I find baking challenging, and second because Nisa made them sound so easy to prepare, I figured that even I could make these and it would turn out alright.

Recipes

I love the way that Nisa has thoughtfully organized each recipe. Most recipes have a three-page layout. The first page (on the left side of the book) is a list of ingredients, the second page is a vibrant and gorgeous photo of the final product, and the third page is the directions. Why do I like this setup? Because it makes it easy to have the book in the kitchen with you while you’re cooking. With the essential information on the left side of the book, you can place an object on the right side of the book to hold it open while you work, making easy to refer back to the ingredients and instructions pages.

In addition, the instructions are clear and easy to follow. The cooking techniques are common and written in plain language. And the ingredients are all common, easy to find items that a student could likely afford to purchase at their local grocery store.

Testing a Recipe

Now for the fun part of the review… I tested the Pumpkin Muffin recipe!

As I’ve mentioned many times before, baking is not my specialty. I tend to stick to cooking meals and will avoid making a dessert or breakfast that involves ingredients such as flour, baking powder, sugar, etc, in combination.

So why, then, did I choose to make these muffins? Because it was a challenge, because I consider myself a beginner in this category, and because I wanted to see whether Nisa’s recipe and directions could help me become a better baker.

I stuck to the exact recipe. I had most of the ingredients readily available in my pantry or fridge. I did have to add cream cheese to my grocery list for the week because it’s something I normally don’t keep on hand.

I made the muffins first thing in the morning before a day full of classes and left them on the counter to cool all day. The cat knows not to get on the counters, so I wasn’t worried that she would be interested and sneak a taste. Instead, when I got home, Bryan greeted me at the door telling me how wonderful the pumpkin muffins were. Oops! I had forgotten to mention to him that they were not ready for sampling. No worries though, it was just one.

How could I be upset? I was already ecstatic that they had turned out! They were perfectly cooked through, moist, and no lumps of flour. Hooray!

I made the frosting that evening and frosted the muffins (leaving a few unfrosted just in case) and then put the muffins to the test!

One for myself, one for Bryan, and I packed one up to share with a classmate.

I thought the frosting was too sweet (and I was a bit worried about the possible negative effects of the dairy with my lactose sensitivity). However, the unfrosted muffins were amazing and I enjoyed them very much. Bryan enjoyed the muffins either way. He liked them without the frosting as a breakfast food and with the frosting for a snack or dessert. My classmate tried the frosted muffin and loved it! She even asked if I could share the recipe with her. I assured her it would be making an appearance on the blog.

My overall impression of the recipe?

  • Easy to make
  • Ingredients I would (mostly) have on hand and are readily available at the store
  • Delicious (and moist) snack for breakfast or dessert
  • Recipe is clear and easy to follow
  • Smells delicious when baking and it was nice to come home to the smell permeating my apartment
  • Looked very pretty without too much effort (remember, I’m not great at baking, so I don’t have much experience decorating baked goods)

And, at long last, here is the recipe!

Pumpkin Muffins

Recipe is posted with permission from PR by the Book – Austin

What You Need

To make the muffins

  • 3 1/3 cups flour – approximate cost $1.75
  • 2 tsp baking soda – approximate cost $0.10
  • 1 1/2 tsp salt – approximate cost $0.15
  • 2 cups canned pumpkin – approximate cost $2.00
  • 2/3 cup water
  • 1 cup vegetable oil – approximate cost $1.00
  • 4 eggs – approximate cost $1.00
  • 1 1/2 cups sugar – approximate cost $1.00
  • 1 tsp cinnamon – approximate cost $0.10
  • 1 tsp nutmeg – approximate cost $0.10
  • 1/4 tsp grated fresh ginger or a dash or dried – approximate cost $0.10

To make the frosting

  • 8 oz cream cheese – approximate cost $2.50
  • Splash of milk – approximate cost $0.05
  • 3 or 4 cups powdered sugar – approximate cost $1.00
  • 2 tsp vanilla – approximate cost $0.50

What You Do

As with any cake batter, you mix the dry ingredients separately from the wet ingredients. Then you mix the dry and wet ingredients together by slowly adding the dry ingredients into the wet ingredients. Don’t try to mix them all together at one or your batter will be lumpy with bubbles of unmixed ingredients. Believe me, a bit of baking soda or salt is gross!

  1. Preheat the oven to 350 degrees F.
  2. Mix the flour, baking soda, and salt in a bowl. Set aside.
  3. In a separate bowl, mix the pumpkin, water, vegetable oil, and eggs. Slowly add the sugar to the wet mixture, along with the cinnamon, nutmeg, and ginger.
  4. Once all is mixed well, add the dry ingredients by half-cupfuls to the wet ingredients. Use an electric mixer on low to make sure the batter is completely mixed.
  5. Place paper cupcake holders in a muffin tin, then pour the batter into the muffin holders. Each should be about two-thirds full.
  6. Bake the muffins for 15 to 20 minutes, until they have risen. Use a knife to check the center; if it pulls out clean, they are done.
  7. While the muffins are in the oven, make the frosting. Place the cream cheese in a large bowl and add a splash of milk for a smoother consistency. Beat the mixture with an electric mixer.
  8. Once the cream cheese mixture is smooth, slowly add the powdered sugar and mix.
  9. Add the vanilla, and mix again until smooth.
  10. When the frosting is at a spreadable consistency, cover the bowl with plastic wrap and keep at room temperature.
  11. Once the muffins are done, let them cool for approximately 40 minutes. Do not frost the muffins right away, or the heat will melt the frosting.
  12. Frost each muffin.

Makes one dozen muffins (approximate cost: $0.95 per serving).

Maybe I have a smaller thank average muffin tin, because this made 18 muffins (approximate cost: $0.63 per serving)!

Summary

But the big questions are: Would I recommend this cookbook? Would I make these muffins again?

Yes, I would, to both. This book is a great introduction to home cooking for students. It tells you what you need to start out depending on your living situation, features easy to make recipes, and readily available ingredients. Perhaps not as intentional, the recipes are affordable for students. While the recipes are mostly directed towards students who are learning to cook, there is much to offer for those who already know how to cook but are looking for recipes that are healthy, affordable, or just new to the reader. In addition, the book is affordable for its intended audience. It’s something a student could afford on their own or ask a family member to purchase for them at the next upcoming occasion.

As Nisa suggests, her Pumpkin Muffins are a great party food. I would make a double batch of the muffins to share with others (half frosted, half not to suit a variety of tastes). I would make them just for Bryan and I to pack with our lunches or as a quick breakfast before catching the bus to school.

Overall Rating

4.5/5

Want more?

Check out Nisa’s websiteFacebook PageTwitter Profile and YouTube Channel

Improv Challenge: Zucchini and Brown Sugar

I’m excited to be participating in another Improv Challenge hosted by Kristen from Frugal Antics of a Harried Homemaker! Each month I strive to come up with something a bit more exciting or creative than the last. So far, I’ve shared:

This month, the challenge ingredients are zucchini and brown sugar.

My recipe this month isn’t exactly creative. Instead, I opted for something much more sentimental… my Nana’s Zucchini Bread recipe (with a slight modification). The original recipe calls for white sugar, I’ve substituted brown sugar for the purpose of the challenge, and it worked out great!

Nana’s not sure where the recipe comes from anymore. She thinks she might have got it from one of her sisters, who possibly got it from my Great Grandmother. Either way, it’s been in the family for a while and I enjoyed many many pieces of zucchini bread as a child, especially in the fall when Nana picked the zucchini fresh from the garden.

Growing up, I thought zucchini bread was one of the healthiest treats. Why? Because it’s got vegetable pieces in it. Therefore, it must be healthy. Right? I was a bit surprised going through the recipe when I saw how much sugar it calls for. Not exactly healthy. It won’t kill you to enjoy the bread once in a while either though. Just something I will likely choose to enjoy in moderation instead of abundance, like I did as a child.

I’ll likely experiment with making a healthier version of the recipe at some point. Substituting the white flour for whole wheat, or maybe a gluten-free flour. Try cutting out some of the sugar. But that’s for another day when I’m not scrambling to make something delicious for the Improv Challenge.

Excuse me while I got enjoy some fresh from the oven zucchini bread for breakfast. I just baked it this morning!

Nana’s Zucchini Bread

Ingredients

  • 3 eggs – approximate cost $0.60
  • 2 cups white sugar (I used brown sugar for the purpose of the Improv Challenge) – approximate cost $0.75
  • 2 1/2 cups grated zucchini, skin included – approximate cost $1.25
  • 1 cup oil (I used canola oil) – approximate cost $0.40
  • 3 teaspoons vanilla – approximate cost $0.30
  • 3 cups flour – approximate cost $1.50
  • 1/4 teaspoon baking powder – approximate cost $0.05
  • 2 teaspoons baking soda – approximate cost $0.10
  • 1 1/2 teaspoons nutmeg – approximate cost $0.25
  • 2 teaspoons salt – approximate cost $0.10
  • 3 teaspoons cinnamon – approximate cost $0.30
  • 1 cup walnuts – approximate cost $1.00

Method

  1. Preheat the oven to 350 degrees Fahrenheit.
  2. Combine the eggs, sugar, oil, vanilla, and grated zucchini in a mixing bowl.
  3. Mix until well combined and set aside.
  4. Combine the flour, baking powder, baking soda, nutmeg, salt, cinnamon, and walnuts in a large mixing bowl.
  5. Mix until well combined.
  6. Pour the wet ingredients into the dry ingredients and mix until well combined.
  7. Pour the bread mixture into two (greased) loaf pans.
  8. Bake for 1 hour (or until a toothpick inserted into the center of the bread comes out clean).
  9. Allow to cool before serving.

Makes 2 loaves, about 16 slices (approximate cost: $3.30 per loaf or $0.41 per slice).


The Dessert: Pumpkin Pie with Pecan Crust

Pumpkin pie is one of my favourites. It rivals my grandmother’s apple pie and nana’s lemon-meringue pie. I think I generally enjoy these pies because they’re not very sweet.Because Thanksgiving is a special occasion, it requires that I prepare a dessert. This is an infrequent task on my part. I usually don’t want sweets and am reluctant to make a pastry. It never seems to turn out quite right. I’m sure I’d get better with practice, or if I followed the directions a bit more closely. Or, I can opt for a recipe, such as the one I found on Oh She Glows, which omits the pastry altogether and uses a pecan-based crust.

I liked this pie and crust recipe because it was flexible. It allowed me to substitute ingredients I had on hand instead of buying something I would use just this once (e.g. honey instead of brown rice syrup). On top of that, it’s very easy to put together because both the crust and the filling are prepared in the food processor.

B and I enjoyed the pie so much that we ended up eating it for breakfast the next day.

Pumpkin Pie with Pecan Crust

Adapted from Oh She Glows (Note: The original recipe is vegan. This recipe is not.)

Ingredients

For the crust

  • 1 cup oats – approximate cost $0.75
  • 2 cups raw pecans – approximate cost $4.00
  • 2 tablespoon sugar – approximate cost $0.10
  • 3 tablespoon ground flax – approximate cost $0.25
  • 2 teaspoons ground cinnamon – approximate cost $0.15
  • 1/2 teaspoon ground ginger – approximate cost $0.75
  • 1 teaspoon nutmeg – approximate cost $0.75
  • 1/2 teaspoon ground cloves – approximate cost $0.75
  • 1/2 teaspoon salt – approximate cost $0.05
  • 1/4 cup honey – approximate cost $1.00
  • 2 tablespoons coconut oil – approximate cost $0.75

For the filling

  • 1 large can of puréed pure pumpkin – approximate cost $1.75
  • 1/2 cup brown sugar – approximate cost $0.75
  • 1/4 cup coconut cream – approximate cost $0.75
  • 2 tablespoon coconut oil – approximate cost $0.75
  • 1/4 cup pure maple syrup – approximate cost $0.75
  • 3 tablespoons cornstarch – approximate cost $0.75
  • 1 teaspoon vanilla – approximate cost $0.75
  • 2 teaspoons cinnamon – approximate cost $0.75
  • 1/2 teaspoon ground ginger – approximate cost $0.75
  • 1 teaspoon nutmeg – approximate cost $0.75
  • 1/2 teaspoon ground cloves – approximate cost $0.75

Method

  1. Preheat over to 350 degrees Fahrenheit.
  2. Prepare the crust.
    1. Place the oats in the food processor and process until they become a powder/flour.
    2. Add the pecans, sugar, flax, cinnamon, ginger, nutmeg, cloves, and salt and process until the pecans are chopped into fine pieces.
    3. Add the honey and the coconut oil. Process until the entire mixture is sticky and begins to form a ball.
    4. Divide mixture into two and press firmly into two 10 inch pie baking pans.
    5. Bake crust for about 10 minutes.
  3. Prepare the filling.
    1. Combine the pumpkin, brown sugar, coconut cream, coconut oil, maple syrup, cornstarch, vanilla, cinnamon, ginger, nutmeg, and cloves in the food processor and process until the mixture is smooth.
  4. Putting it together.
    1. Divide the filling into half and pour the mixture over the prepared crusts.
    2. Bake for 30-45 minutes (the top should start to brown slightly).

The original recipe suggests refrigerating the pie for at least 3 hours. We enjoyed the pie fresh out of the oven topped with whipped cream and it was fantastic. It was also great when served cold the next day.

Makes 2 pies, about 16 slices (approximate cost: $1.16 per slice).

Raw Apple Crumble

I’ll be participating in a bake sale tomorrow, with the proceeds being donated to a local charity. You might have noticed from the nature of my posts, I don’t often bake sweets. Honestly, because I rarely follow a recipe step-by-step the result usually isn’t quite right. At first, I thought it might be nice to prepare some finger foods such as dumplings or other such appetizers. Being that I would have to prepare this on a weeknight, I ruled out that option as too time consuming.

Then, I looked to the Raw Cooking Workshop that I attended at the beginning of the month. I sifted through the recipe book that Renee prepared for us, but nothing was quite what I was looking for. As my mind drifted and I began looking forward to a weekend shopping trip at the market, I found my inspiration: it’s apple season! I will make something with apples. What can I make with apples? Apple pie, apple sauce, apple crumble, baked apples, candied apples… the options seemed endless. However, I still liked the idea of making a raw dish.

Apple crumble seemed like the least intensive item to prepare on a weeknight. I searched the Internet for “raw apple crumble” and found two recipes that seemed appropriate: Raw Apple Crisp from Raw Food Passion and RAW Vegan Apple Crisp from A Taste of Raw. I ended up taking suggestions from both recipes and came up with the following recipe for apple crumble.

Raw Apple Crumble

Adapted from Raw Food Passion and A Taste of Raw

apple crumble

Ingredients

Crumble

  • 2 cups raw nuts (any combination, 1 used ½ cup walnuts, 1 cup almonds, ½ cup cashews, could also include pecans, sunflower seeds, etc.) – approximate cost $4.00
  • 1/2 cup unsweetened shredded dried coconut flakes – approximate cost $1.00
  • 8 (about a ½ cup) medjool dates, soaked and pitted – approximate cost $2.00
  • 2 tablespoons of agave nectar – approximate cost $0.25

Filling

  • 4-6 apples (I used Macintosh), cored and thinly sliced – approximate cost $3.00
  • 1 lemon, squeezed/juiced – approximate cost $0.50
  • 1/2 cup raisins, soaked – approximate cost $0.50
  • 2 teaspoons of cinnamon – approximate cost $0.10
  • ½ teaspoon of ground nutmeg – approximate cost $0.05
  • 2 tablespoons of agave nectar – approximate cost $0.25

apple crumble

Method

Preparing to make this dish

  1. Soak the medjool dates and raisins for 2-3 hours or until softened.
  2. Core and slice apples into thin pieces. (This can be done with a paring knife and a lot of patience, or much more quickly using a food processor).

Prepare the filling

  1. In a large mixing bowl, toss the sliced apples with lemon juice and agave nectar, then set aside.
  2. Let the mixture marinate on the counter for 1-2 hours.
  3. Add the cinnamon, nutmeg and raisins to the apple mixture and mix well.

Prepare the crumble

  1. Place nuts and coconut in a food processor (or blender) and process until coarsely ground.
  2. Add dates and process until the mixture begins to stick together.

Assembling the dish

  1. Press the crumble into 8″ square glass baking dish to make an even and solid crust.
  2. Drizzle the crust with 2 tablespoons of agave nectar.
  3. Pour the apple filling mixture over the crumble and arrange into a mostly even layer.

Enjoy immediately or chill and save later. Serve at room temperature or warm it slightly in an oven turned to its lowest temperature with the door propped open.

Makes 9 servings (approximate cost: $1.29 per serving).

apple crumble

%d bloggers like this: